18.12.2015

Sidoorsa Masif Kapı Login ERP ile Üretecek

Ankara’daki son teknolojik ahşap makineleri ile donatılmış fabrikasında masif kapılar üreten ve tasarımları ile büyük farklılık yaratan Sidoorsa Masif Kapı, iş süreçlerini etkin bir şekilde yönetmek amacı ile, mobilya sektöründe uzmanlaşmış ve referansları ile kendini kanıtlamış olan Login Entegre ERP yazılımını seçti. Sidoorsa Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Mehmet Dedebayraktar, Login Entegre ERP Seçim sürecini ERP HABER’e anlattı.

ERP HABER: Mehmet Bey, bize Sidoorsa’dan bahsedermisiniz?

Mehmet Bayraktar: Sidoorsa masif kapı üretim düşüncemiz, ülkemizde eksik olduğuna inandığımız mobilya kapı ihtiyacının giderilmesi amacıyla ortaya çıktı. Bugüne kadar mobilya kapı veya diğer adı ile masif kapı, ülkemizde sürekli, hızlı, standart ölçü ve standart malzemelerle üretilmiyor, küçük atölyelerde yoğun el emeğiyle ve az miktarlarda üretilebiliyordu.

Yola çıkarken temel felsefemiz dolu ve masif mobilya kapının standart ve hızlı üretilebilmesiydi.

Bunu başardık.

Ahşap makinelerin ulaştığı son teknolojiler ve ahşabı işleme biçimleri, bize lamine masif panellerle hızlı, standart ve problemsiz ürünlerle üretim yapabileceğimizi gösterdi. Bunun yanına ahşap bilgi birikimimiz ve kapı üretimi deneyimimize, ülkemizde üretilen inşaatların sorunlarını çözme becerimizi ilave ettik.

Yüz yıllardır, Anadolu` da ahşap ile yoğrulan, ahşabı, sanatçı titizliği ile çalışmaya özen gösteren zanaatkarlarımızı ekibimize kattık. Ortaya son teknolojik gelişmelerle üretilmiş, rasyonel, fireleri minimuma düşürülmüş, oldukça ekonomik, doğal, lamine masif ve usta elleri ile yoğrulmuş mükemmel bir kapı çıktı.

İklim de önemliydi. Bu kapının üretim aşamasında kuru iklim olmalıydı. Bu yüzden fabrika yeri olarak Ankara seçildi.

sidorsa-2-600

Yüz yıllarca ahşabı ve doğayı iç içe, uyum içinde kullanmış atalarımızın zengin ahşap kültürünü taşıyan ustalarımız her gün üretilen kapılara elleri ile hayat veriyor. Nasıl, günümüze kadar yaşayan konak ve yalılarımızın ahşap kapıları geçmiş yaşamın izlerini, acı ve tatlı anılarını üzerlerinde saklıyorsa, ürettiklerimizin de 50 belki yüz yıl sonra yaşayacağına inanıyor, titizlikle ve çok emek vererek üretim yapıyoruz. Karadeniz dağlarındaki konaklarımız, boğaz içi yalılarımız, modern evlerimiz, Bolu, Aydın, Ankara, Safranbolu, Amasya, Antalya, İskenderun, Bodrum`da üretilmiş ve günümüze gelmiş tüm kapıların tasarımlarını inceliyoruz.

Üreteceğimiz modellere, günümüzün yaşam çizgisini ve felsefesini unutmadan, bizden 100 yıl, 300 yıl (yüzyıllar) önce kapı üretmiş olanların tasarım ve ürün anlayışını modellerimize aktarmaya çalışıyoruz. Bugün, bütün teknik detayları çözülmüş, mükemmele yakın lamine masif kapı üretebilmenin gururunu yaşıyoruz.

ERP HABER: ERP seçim süreciniz sonucunda neden Login Entegre ERP’yi seçtiniz?

Mehmet Bayraktar: Mobilya sektöründeki ürünlerin çeşitliliği çok fazladır. ERP sistemlerinde variant adı altında yer alan özelliği etkin bir şekilde kullanmamız gerekiyordu. Bu ihtiyacımız için Login’in ürün konfigüratörünü gördüğümüz zaman, tam aradığımızın bu olduğuna karar verdik.

Login Entegre ERP Ürün Konfigüratörü ile aynı kapının onlarca farklı modelini hızlı ve doğru bir şekilde tasarlayabilecektik. Özellikle demo sonrasında Login ERP’nin yapabildiklerini gördüğümüzde kararımızı hemen verdik.

Tabi burada, Login Entegre ERP sisteminin daha önce bir çok mobilya firmasına başarıyla kurulmuş olması ve olumlu feedback ler bizim kararımızı vermemizde olumlu bir etki yarattı.

ERP HABER: Login Entegre ERP’nin hangi modüllerini kullanacaksınız?

Mehmet Bayraktar: Neredeyse tüm modüllerini kullanacağız. Finans, muhasebe, satış, satınalma,ithalat-ihracat, envanter, ürün konfigüratörü, üretim, mrp ve maliyet. Bunların her biri bizim için çok önemli. Ancak özellikle ürün konfigüratörü üzerinde durmak istiyorum.

sidorsa-3-600

Dediğim gibi mobilya sektöründe çok fazla varyant seçeneği var. Bu yüzden, özellikle ürün ağacı ve rotaları oluşturmak tam bir eziyet haline geliyor. Ancak Login Entegre ERP Ürün Konfigüratörü ile oluşturmamız gereken yüzbinlerce reçeteyi, yüzlü rakamlara kadar indirebileceğiz. Aynı zamanda müşteriye özel yaptığımız üretimler için de hızlı bir şekilde ürünlerimizi konfigüre edebileceğiz. Böylece gerçek maliyetlerimizi hızlı ve doğru bir şekilde görüntüleyerek, müşterilerimize yüksek kaliteyi daha uygun fiyata sunabileceğimize inanıyorum.