26.10.2016

Eurodecor İş Süreçlerini Login ERP ile Yönetiyor

1985 yılında küçük çaplı bir ahşap atölyesi olarak kurulan ve günümüzde ortalama 1000’den fazla mutfak üreten Eurodecor’un Üretim Planlama Şefi Fatih Bayrakdar, ERP Uzmanı Mehmet Bayrakdar ve Login Yazılım ERP Çözümleri Danışmanı Ahmet Savaş Göktürk ile Login ERP sonrasında Eurodecor iş süreçlerindeki gelişmeleri konuştuk.

1​Uretim Planlama Memuru Mehmet Eric, Planlama Sefi Fatih Bayrakdar, Login Yazilim ERP , Cozumleri Danismani Ahmet Savas Gokturk, ERP Uzmani Mehmet Bayrakdar

ERP seçimi bir firmanın alacağı hayati kararlardan biridir. Sizler Login ERP’yi uzun zaman önce seçtiniz. Bu seçimin nedenlerinden bahsedebilir misiniz?

Mehmet Bayrakdar: 2011 yılından bu yana Login kullanıcısıyız ve Login ERP ‘yi tercih etmemizin en önemli nedeni konfigürasyon yapısıdır. Login’in esnek yapısı sayesinde sürekli ürün ağacı yapma zorunluluğumuz ortadan kalktığı gibi, sipariş konusunda seçilen ürün ne olursa olsun her seferinde doğru çalışacak şekilde tasarlanan ürün ağacı yapısı ile sürekli ve etkili üretim yapılmasına olanak tanımaktadır. 2012 yılında kapı hatlarımızı da Login sistemine entegre ederek, etkin bir biçimde raporlama sistemi kullanılarak, her defasında doğru üretim yapılmasını sağladık. Login’nin tercih etmemizin nedenlerinden bir diğeri de kesinlikle paket sistemidir. Bu sistem sayesinde mamül olarak sipariş açılan vestiyer ve kapılar eksiksiz olarak sevk edilerek, sistem üzerinden paket bilgiler ile ürünün durumunu takip edebiliyoruz. Fabrikanız bünyesinde stok tutuyor musunuz? Login’in stok takibi üzerindeki etkilerini kısaca anlatabilir misiniz?

Fatih Bayrakdar: Fabrikamız bünyesinde stok tutmuyoruz fakat Login’in stok kartı yapısı sayesinde her malzeme için uygun kriterde stok tanımı yapılması sağlanmaktadır. Ayrıca çevirim faktörleri sayesinde malzeme siparişleri doğru ve anlaşılır olarak sisteme girilerek, malzemenin fabrika stoklarına girmesinden sevk edilmesine kadar olan sürecin tamamını eksiksiz biçimde takip edebilmekteyiz. Login’in stok takibi konusunda bizlere sağladığı bir başka avantaj ise depo transferleri sayesinde her malzemenin kendi deposunda ve rafında takip edilebilmesidir.

1

Şirketinizde mamül veya yarı mamül transferleri nasıl yapılıyor ve bu konuda Login’den nasıl faydalanıyorsunuz?

Mehmet Bayrakdar: Eurodecor’da tüm üretim hattı Login sistemi üzerinden yarı mamül olarak gerçekleştirilerek, iş emirleri sayesinde operasyonlar arasında bağ kurulmakta ve bu sayede her parçanın istasyonlarında takibi yapılabilmektedir. Login ERP istasyon takibi ile her operasyon için hazırlanan raporlama sistemi kuşkusuz ki bize oldukça fayda sağlamakta ve etkili üretim yapmamıza olanak vermektedir. Ayrıca fabrika bünyesinde yarı mamüller konveyörler sayesinde taşınmaktadır.

Eurodecor ve Login birlikteliğini bir de Login tarafından bizlere anlatabilir misiniz?

Ahmet Savaş Göktürk: ERP sistemlerinde satış sonrası desteğin önemi ve günümüzde müşteri taleplerini yerine getirmekteki hız git gide daha değerli bir hal almaktadır. Bizler ERP’yi yaşayan bir yapı olarak görüyoruz ve Eurodecor ile de her zaman bu vizyon ile çalıştık ve çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Uçtan uca entegre olarak çalışan sistem ile müşteri tarafından onaylanan sipariş tamamen Login ERP üzerinden fabrika akışına girmektedir. Login ERP üzerindeki sipariş ile sadece o siparişe özel bir ürün ağacı yaratılıyor. Bu çözüm sayesinde örneğin mutfağı oluşturan modüllerin tekrarlayan her özelliği (model, renk, en, boy, derinlik vs.) için milyonlarca stok kodu açmak zorunda kalınmıyor. Az sayıda stok kodu ile ürünün tüm özellikleri sistem içerisinde takip edilebiliyor. Ürünlerin muhtemel konfigürasyonları tanımlanarak giriş ekranlarında hızlı giriş imkanı sağlanıyor. Ayrıca ürünün değiştirilebilir özellikleri otomatik olarak eklenerek gerçek ürün fiyatları da oluşturulabilmektedir. Konfigürasyon kısıtları ile sisteme tanımlanan konfigürasyonların dışında satış temsilcisi ya da proje sorumlusu kaynaklı hatalı giriş yapılması da önlenmektedir. Bir diğer önemli ve Endüstri 4.0’ın da günümüzde ciddi olarak beklediği konulardan biri de üretim aşamasında bütün parçaların barkodlanmasıdır. Tüm seviyelerde (Mamül, Yarım Mamül ve Malzeme) barkod sisteminin çalışıyor olması ile barkod ve mobil el terminalleri ile hatalı işlem ve zaman kayıplarının önüne geçilirken çalışanların verimi de en üst düzeye çıkarılmaktadır. Son aşamada konfigürasyon özelliklerine istinaden özel barkod etiketleri hazırlanan ürünler sevke hazır hale gelmektedir.

1​2012 yılında sisteme dahil edilen Kapı hattının da aynı şekilde tüm akışı Login ERP üzerinden olmaktadır. Sürecin kökü olan sipariş aşamasında Kapı ile ilgili tüm değişkenlerin yönetilmesi sistemi besleyen verinin sağlıklı bir biçimde ilerlemesine olanak sağlamaktadır.

Sipariş aşamasında;

 • Kapı Yönü,
 • Kapı Yeri,
 • Kanat Rengi,
 • Menteşe Sayısı,
 • Cam Tipi,
 • Kaplama Yönü,
 • Kapı Kilit,
 • Kapı Menteşe,
 • Kol Tipi,
 • En,
 • Boy,
 • Stoper Modeli,
 • Paketleme Şekli,
 • Kapı Kol Rengi,
 • Kapı Kolu Yeri,
 • Kasa Tipi

gibi değişkenler sipariş girişinde sorulmakta ve alınan cevaplara istinaden arka tarafta mevcut olan formüllerle yönetilen Login ERP Formüle Edilebilir Dinamik Ürün Ağaçları ile otomatik ürün ağaçları mutfak süreçlerinde olduğu gibi kapı süreçlerinde de oluşmaktadır. Yukarıda belirtmiş olduğum tüm değişkenler firma bazlı özelleştirilebilmekte ve tamamen firmanın tabiri caizse yoğurt yiyiş şekline göre revize edilebilmektedir.

Özellikle Endüstri 4.0’ın hayatımıza girmesi ile tüm müşterilerimiz ile olduğu gibi Eurodecor ile birlikte yapabileceğimiz yeni projelerimizin de masada olduğunu bilhassa belirtmek isterim. Login Yazılım satış sonrasında da müşterilerinin değişime uyum sağlamaları için her zaman yanlarında olup aynı zamanda talep ettikleri hizmeti çağın gereği bir hızla sunmaya devam etmektedir.