21.09.2016

Login / Simkan İş Ortaklığının İlk Meyvesi / Simkan Express

simkan-2-600

Geçtiğimiz günlerde yapılan Login yazılım ve Simkan iş ortaklığınının duyurusun ardından,  bu başarılı ortaklığın ilk meyvesi gecikmedi. Otomotiv Yedek Parça Sektöründe Bir İlk Simkan Otomotiv A.Ş ile Geliyor; Simkan Express Franchise Noktaları!

Dünyanın en çok gelir getiren ilk 20 şirket sıralamasında petrol markalarının ardından ikinciliğe sahip olan otomotiv endüstrisi, her geçen yıl gösterdiği büyüme performansı ile göz alıyor. Tüik (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre,  ülkemizde her gün trafiğe yeni çıkan araç sayısı 3 bin civarında; buna bağlı olarak yedek parça sektöründe her yıl iki haneli büyüme rakamlarıyla devam ediyor. İnsanlar için lüks olmaktan çıkıp zaruri bir yapıya bürünen otomobil kullanımı aslında bu büyümenin nedenini anlatıyor. Belki de barınma, gıda ve giyimden sonra ertelenemeyen harcama kalemleri arasına giren araç bakımı ve yedek parça ihtiyacı aslında  pazarın ne kadar dinamik ve istikrarlı bir büyüme içinde olduğunu, krizlerden neden etkilenmediğini de açıklıyor.

Otomobil yedek parça pazarında 12 yıldır özellikle Alman araç grubunda hizmet veren Simkan Otomotiv A.Ş.son dönemde yaptığı alt yapı yatırımları ile lojistik ve teknoloji konularında sektörde eşsiz ve son derece etkin bir operasyon gücüne kavuşmuş durumda. 40’a yakın uluslara arası markanın Türkiye distribütörlüğü ve bayiliğini yapan şirket,  tampondan tampona geniş ürün bulunabilirliği, Tecdoc ve Orijinal Ekipman katalog sisteminin Simkan Teknoloji/Login Yazılım iş ortaklığı ile geliştirilen ERP alt yapı entegrasyonu ile güçlendirdiği B2B sistemi, hızlı lojistik yapısı, geniş ve aktif müşteri ağı ile şu anda Alman araç grubu yedek parça pazarında lider durumda.

Türkiye, Almanya, Yunanistan ve İtalya operasyonları ile Avrupa’ da daha etkin hale gelen Simkan şirketler grubu en son Simkan Teknoloji A.Ş. yi kurarak ERP ve B2B lisanslamaları konusuna da hız vermişti.

Şirket bugün yaptığı açıklama ile Türkiye pazarında gücünü ve etkinliğini artırmak, yedek parça sektörünün büyümesine katkı vermek ve hizmet kalitesini bir adım daha öteye taşımak için bundan sonraki süreçte Simkan Express Franchise modelini pazara sunacağını bildirdi. Konu ile ilgili bilgi aldığımız Simkan Otomotiv A.Ş. Satış ve Pazarlama Direktörü Alpaslan Topçu;

"Sektör de çok güçlü bir müşteri ve dağıtım ağına sahibiz, biz bunu artık Simkan Express markamız ile taçlandırmak ve müşterilerimize yeni iş geliştirme fırsatları sunmayı amaçlıyoruz. Avrupa da artık bu tür iş ortaklıkları ile şirketler hizmet ve bulunabilirlik kapasitelerini artırıyor ve pazarın ihtiyaçlarına daha çabuk yanıt verebiliyor.

Yaptığımız fizibilite ve pazar araştırmalarında, franchise iş modeli ile çok daha etkin depo ve lojistik entegrasyonları oluşturabileceğimizi böylece ekonomik olarak yeni fırsatlar yaratabileceğimizi düşünüyoruz, bugün sektörün büyüklüğü yaklaşık 2 milyar dolar civarında ve her geçen yıl bu rakam büyüyor. Biz aslında bu sistem ile tüm altyapımız ve bugüne kadar elde ettiğimiz rekabet avantajlarımızı önce müşterilerimiz daha sonra yeni yatırımcılar ile paylaşmak istiyoruz. Böylece pazarda üst model hizmet verebilen, yüksek standartlı perakende noktaları oluşmasına katkı vermeyi amaçlıyoruz. Tüm süreçlerde müşterilerimiz ve iş ortaklarımızın yanında olabilecek, A’dan Z’ye bu yeni iş modelini takip edebilecek uzman bir kadro ve üstün bir teknolojik alt yapıya sahibiz. Biz paylaşarak ve beraber büyümeye inanıyoruz.

Umuyorum önümüzdeki günlerde Simkan Express markamız ile ilgili yapacağımız yeni iş ortaklıkları ve gelişmeleri paylaşıyor olacağız." dedi.